W dniu 12 września 2024 r. odbyła się w Centrum Konferencyjnym Hotelu Mercure w Poznaniu Konferencja pt.: „Profesor Antoni Horst - wybitny fizjolog i genetyk”. Konferencję przygotował prof. dr hab. n. med. Ryszard Słomski w ramach działalności Fundacji na Rzecz Rozwoju Biotechnologii i Genetyki POLBIOGEN wraz z firmą Gradatim, w uzgodnieniu z rodziną Profesora Antoniego Horsta.
Profesor Antoni Horst przykładał ogromną wagę do podejmowania prac badawczych, które były ściśle powiązane z fizjologią i genetyką człowieka. Profesor był kierownikiem Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej Akademii Medycznej w Poznaniu i pionierem badań genetycznych dotyczących człowieka. Genetykę ujmował jako naukę, która wyjaśnia zjawiska o znaczeniu uniwersalnym i fundamentalnym. Uznał, że przełom w badaniach poznawczych nastąpi wówczas, gdy dynamicznie rozwiną się kierunki badań oparte na całościowych ujęciach problemów i ich realizacji w spójnych nurtach badawczych. W historii środowiska naukowego profesor Horst zapisał się jako twórca Zakładu Genetyki Człowieka Akademii Medycznej w 1963 roku, pierwszego samodzielnego Zakładu w Polsce.
Konferencję uroczyście otworzył Prorektor UMP ds. Studenckich dr hab. Jakub Żurawski wraz z prof. dr hab. Ryszardem Słomskim, którzy wręczyli kwiaty i dyplomy najbardziej zasłużonym uczestnikom: prof. dr hab. Agnieszka Dobrowolska, Grażyna Horowitz, prof. dr hab. Adam Kraszewski, prof. dr hab. Maciej Kurpisz, prof. dr hab. Anna Latos-Bieleńska, prof. dr hab. Jan Lubiński, Ewa Rutkiewicz, dr Leszek Sikorski, prof. dr hab. Ryszard Słomski, dr hab. prof. UPP Marlena Szalata.
Konferencję uświetnił koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Stefana Walczykiewicza z Chopin Salon Warszawa. Artystę przedstawiła dr hab. prof. UPP Marlena Szalata. Stefan Walczykiewicz to znakomity pianista koncertowy i kompozytor, teoretyk zarządzania organizacją dźwięków, urodzony w 1956 r. w Warszawie. Kształcił się w Warszawie i Berlinie. Twórca szeregu melodii do programów TV Agnieszki Osieckiej "Sentymenty". W repertuarze ma standardy amerykańskiej i polskiej muzyki rozrywkowej, ulubione kompozycje klasyczne a także utwory własne. W zakresie interpretacji muzyki Fryderyka Chopina swoje umiejętności doskonalił u prof. Doroty Rakowskiej, kontynuującej tradycje pedagogiczne Margerity Trombini-Kazuro. Laureat nagrody publiczności na konkursie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2012 r. Artyście wręczono kwiaty i dyplom.
W części wykładowej wygłoszono trzy wykłady:
1) Prof. dr hab. Ryszard Słomski. Profesor Antoni Horst - wybitny fizjolog i genetyk.
2) Prof. dr hab. Maciej Kurpisz. Nowe technologie oparte na terapiach komórkami macierzystymi w medycynie regeneracyjnej i biologii rozrodu.
3) Prof. dr hab. Jan Lubiński. Integracyjne analizy multiomiczne w celu identyfikacji mechanizmów genetycznych i funkcjonalnych leżących u podstaw regionów ryzyka nowotworu.
Istotną część Konferencji stanowiły wspomnienia, w której uczestnicy podzielili się historiami związanymi z osobą Prof. Antoniego Horsta, wystąpili prof. dr hab. Anna Latos-Bieleńska, prof. dr hab. Zbigniew Broda, prof. dr hab. Grzegorz Przybylski i prof. dr hab. Jan Barciszewski.
Konferencję zamknął prof. dr hab. Ryszard Słomski i dr Leszek Sikorski, którzy podziękowali uczestnikom, wykładowcom, firmom, organizatorowi Gradatim, organizatorowi POLBIOGEN. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty.
Konferencja była okazją do spotkania się osób bliskich Profesorowi Antoniemu Horstowi, jego uczniów i znajomych.