Spotkanie Komisji odbyło się 26.09.2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Program posiedzenia obejmował 1) otwarcie posiedzenia, 2) wykład Profesora Ryszarda Słomskiego „Sekwencjonowanie kwasów nukleinowych”, 3) pytania, dyskusję i wolne wnioski.
W swoim wykładzie Profesor Słomski wyjaśnił, że z poznaniem struktury DNA kojarzą się głównie James Watson i Francis Crick. Ten międzynarodowy zespół pracujący w Laboratorium Cavendisha na Uniwersytecie w Cambridge odkrył strukturę DNA, najważniejszego składnika każdego organizmu. Za sukcesem odkrywców kryją się jednak zapomniane postacie i skomplikowane historie wielu innych badaczy.
Odkrywcą nowej cząstki, która nie zachowuje się jak białka ani jak lipidy był jednak Friedrich Miescher. Substancję, która została nazwana nukleiną odkrył w 1869 r., pracując na Uniwersytecie w Tybindze gdzie wyizolował z bandaży nasiąkniętych ropą pacjentów kwasy nukleinowe, które nazwał nukleiną.
Profesor Słomski omówił najważniejsze etapy rozwoju technik sekwencjonowania i wspomniał o badaczach, z którymi miał możność współpracować: Ulrich Loening (elektroforeza w żelu poliakryloamidowym), Edward Cohen (immunologia molekularna), Frederick Sanger (sekwencjonowanie DNA), Leroy "Lee" Edward Hood (automatyzacja sekwencjonowania), Kary Mullis (reakcja PCR) i James D. Watson (dyskusja naukowa).
W ciągu minionych lat koszty analizy DNA uległy olbrzymiemu obniżeniu i obecnie pełne sekwencjonowanie genomu sprowadza się do kilku tysięcy złotych. Generowana jest ogromna liczba sekwencji, które trafiają do baz danych i powstał nowy problem współdziałania baz danych i korzystania z ich zasobów. Najwięcej zdeponowanych sekwencji dotyczy zwierząt, roślin i człowieka, a głównymi odbiorcami wyników są Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Brazylia, Hiszpania i Rosja.
Uczestnicy posiedzenia przedstawili swoje komentarze i zapytania dotyczące korzystania z najnowszych baz danych.