Polska Akademia Nauk została powołana ustawą o PAN z 30 października 1951 roku (Dz.U. 1951 nr 57 poz. 391). W Ustawie wskazano, że Polską Akademię Nauk powołuje się w oparciu o postępowe tradycje nauki polskiej i jej wielki dorobek, jak również o osiągnięcia i doświadczenia instytucji i zrzeszeń naukowych, w tym Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Utworzenie Polskiej Akademii Nauk było związane z postanowieniami, które podjęto na I Kongresie Nauki Polskiej w 1951 roku. Początkowo była korporacją uczonych, jednak w 1960 roku została przekształcona w rządową instytucję centralną, sprawującą ogólną pieczę nad nauką w Polsce i zarządzającą siecią instytutów. W 1990 roku PAN straciła status instytucji rządowej, stając się ponownie zarówno korporacją uczonych, jak i siecią instytutów.
Dla uhonorowania rocznicy powołania PAN, Instytut Genetyki Człowieka PAN wydał książkę „Nauka dla Społeczeństwa. Osiągnięcia Instytutu Genetyki Człowieka PAN” pod redakcją prof. Ryszarda Słomskiego (Poznań, 2021, 1-328), która podsumowuje najważniejsze badania prowadzone w IGC w przeciągu ostatnich parudziesięciu lat.