W dniach 14-18 marca 2022 r. prof. Ryszard Słomski wziął udział w kursie obejmującym 9 godzin wykładów i 16 godzin ćwiczeń w zakresie Oceny ryzyka środowiskowego - Environmental risk assessment.
Better Training for Safer Food (BTSF) to inicjatywa szkoleniowa Komisji Europejskiej mająca na celu poprawę znajomości i wdrażania przepisów UE dotyczących prawa żywnościowego i paszowego, zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także przepisów dotyczących zdrowia roślin i środków ochrony roślin. Główne cele to: 1) Zapewnienie i utrzymanie wysokiego poziomu ochrony konsumentów oraz zdrowia zwierząt, dobrostanu zwierząt i zdrowia roślin; 2) Promowanie zharmonizowanego podejścia do funkcjonowania unijnych i krajowych systemów kontroli; 3) Stworzenie równych warunków działania dla wszystkich podmiotów działających na rynku spożywczym; 4) Wzmocnienie handlu bezpieczną żywnością; 5) Zapewnienie uczciwego handlu z krajami trzecimi, a w szczególności z krajami rozwijającymi się.
W ramach szkolenia zajmowano się oceną ryzyka środowiskowego. Głównym celem szkolenia było upowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie wdrażania zasad i metod oceny ryzyka środowiskowego, pogłębianie wiedzy na temat tego złożonego obszaru pracy oraz zapewnienie spójnych i wysokich standardów wdrażania w całej Unii Europejskiej. Rośliny zmodyfikowane genetycznie (GM) zgłoszone w ramach rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy lub na mocy dyrektywy 2001/18/WE w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) powinny zostać poddane proces wydawania zezwoleń na wprowadzenie do obrotu w Unii Europejskiej. Program szkoleniowy koncentrował się na ocenie ryzyka środowiskowego (ERA) roślin GM zgodnie z odpowiednimi wytycznymi EFSA, postępując zgodnie z 6 krokami: 1) Sformułowanie problemu, w tym identyfikacja zagrożeń; 2) Charakterystyka zagrożeń; 3) Charakterystyka ekspozycji; 4) Charakterystyka ryzyka; 5) Strategie zarządzania ryzykiem; 6) Ogólna ocena ryzyka i wnioski oraz konkretne obszary obaw, podkreślające wybrane problemy i zagadnienia przekrojowe omówione w niniejszych wytycznych.