W dniu 3 czerwca 2023 r. obchodziliśmy jubileusz 50-lecia ukończenia studiów na kierunku Biologia na ówczesnym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W spotkaniu uczestniczyło blisko 30 osób. Program spotkania był bardzo bogaty, rozpoczął się Mszą Św. w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu przy ul. Fredry 11, następnie spotkaliśmy się przy pomniku Adama Mickiewicza przed Collegium Minus i udaliśmy na spotkanie z JM Rektor prof. dr hab. Bogumiłą Kaniewską, która wraz z naszym Kolegą prof. dr hab.

W dniu 30 maja 2023 r. odwiedziliśmy Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy w Balicach. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Instytutu Zootechniki  Krzysztof Duda, Z-ca Dyrektora ds. Nauki prof. dr hab. Sylwester Świątkiewicz, prof. dr hab. Zdzisław Smorąg, prof. dr hab. Ryszard Słomski, Dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - PIB dr Rafał Spachacz, Karol Szabalewski, dr Milena Szalata oraz dr hab. Marlena Szalata, prof. UPP.  Z Instytutem Zootechniki PIB mamy od wielu lat współpracę w ramach projektów badawczych realizowanych  z prof.

W dniu 30 maja Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wręczył medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej. Podczas uroczystości wręczono ponadto dyplomy i wyróżnienia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej oraz za całokształt dorobku. Uroczystość odbyła się w Sali im. Lecha Kaczyńskiego w siedzibie Ministerstwa przy ul Wspólnej 1/3.

W dniu 17.05.2023 r. przedstawiciele Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - PIB w Poznaniu omówili w studiu TVP3 Poznań postęp prac w zakresie wdrażania programu konopi medycznych. Instytutu reprezentowali dr n. med. inż. Rafał Spachacz - Dyrektor IWNIRZ – PIB, prof. dr hab. n. med. Dorota Formanowicz – Kierownik Zakładu Komórek Macierzystych IWNIRZ - PIB, prof. dr hab. n. med. Ryszard – Kierownik Zakładu Biotechnologii IWNIRZ - PIB oraz Karol Szabanowski z Działu Organizacji i Rozwoju IWNIRZ – PIB.

Głównym wydarzeniem weekendu była XXX Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych w ramach, której odbyła się Krajowa Wystawa Ras Rodzimych. W Wystawie uczestniczyli nasi znajomi z Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach, z którymi realizowaliśmy w przeszłości projekty badawcze. Prof. Słomski przez wiele lat współpracuje z Instytutem i jest członkiem Rady Naukowej Instytutu. To właśnie z Instytutem stworzyliśmy transgenicznego królika wytwarzającego w mleku hormon wzrostu oraz transgeniczne świnie dla potrzeb ksenotransplantacji.

25 LAT TOWARZYSTWA IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO/25 YEARS OF THE SOCIETY OF HIPOLIT CEGIELSKI, 11.05.2023

W dniu 5 maja br. w siedzibie PZU w Warszawie odbyła się konferencja „Zioła dla zdrowia Polaków” zorganizowana przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich PIB w Poznaniu oraz PZU Zdrowie S.A. W konferencji wzięli udział dr n. med. Rafał Spachacz, dyrektor IWNiRZ-PIB, Andrzej Jaworski – Prezes PZU Zdrowie, dyrektor Dorota Urbanowska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pani Senator dr n. med. Margareta Budner, dr n. med. Marek Migdal dyrektor IPCZD i dyrektorzy Państwowych Instytutów Badawczych i instytutów Polskiej Akademii Nauk.

W dniu 28 kwietnia 2023 roku w hotelu Sheraton odbyła się uroczysta Gala Orłów „Wprost” dla przedstawicieli Województwa Wielkopolskiego. Orły „Wprost” przyznawane są za  szczególny wkład w rozwój gospodarki, regionu oraz kraju. W uroczystości wzięli udział Marzena Zielińska - prezes zarządu, przewodnicząca kapituły Orłów „Wprost”, Minister zdrowia Adam Niedzielski, Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich Robert Jakubik, który przedstawił list od ministra Grzegorza Pudy.

PROF. BOGDAN WOLKO 1949-2023

Informujemy, że w dniu 25 kwietnia zmarł prof. dr hab. Bogdan Wolko, wieloletni dyrektor Instytutu Genetyki Roślin PAN. Znajomość z prof. Wolko datuje się jeszcze z czasów studenckich, podczas których organizowano wspólne wyprawy po Wielkopolsce.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DNA / INTERNATIONAL DNA DAY, APRIL 25

70 lat od odkrycia struktury DNA. Osiągnięcia czterech poznańskich ośrodków – Instytutu Genetyki Człowieka PAN, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich PIB i Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Ryszard Słomski, Karolina Wielgus, Marlena Szalata, Milena Szalata, Mikołaj Danielewski, Marzena Skrzypczak-Zielińska

Pages