MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DNA, 25 KWIETNIA/ INTERNATIONAL DNA DAY, APRIL 25

W dniu 25 kwietnia 2003 r., rok po doniosłej pięćdziesiątej rocznicy poznania struktury DNA, ustanowiono w USA Narodowy Dzień DNA. Miało to być jednorazowe wydarzenie dla uczczenia i jednocześnie celebrowania pomyślnego zakończenia projektu sekwencjonowania genomu człowieka (Human Genome Project, HGP).

Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce jest stowarzyszeniem zrzeszającym specjalistów wszystkich dziedzin medycyny laboratoryjnej. Członkowie Kolegium dbają o rozwój medycyny laboratoryjnej, wdrażanie nowych technik i technologii do rutynowej diagnostyki medycznej, a także o kształcenie diagnostów laboratoryjnych. W szkoleniu uczestniczyli: prof. dr hab. Ryszard Słomski z Instytutu Genetyki Człowieka PAN oraz Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich-PIB, dr hab.

Podczas XVI Naukowo-Szkoleniowego Zjazdu Stowarzyszenia Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce, który odbywa się w Warszawie w dniach 18-20 kwietnia br. zaszczyt wygłoszenia Wykładu inauguracyjnego przypadł prof. dr hab. Wiesławowi W. Jędrzejczakowi. Prof. Jędrzejczak jest znanym specjalistą chorób wewnętrznych, hematologii, onkologii i transplantologii klinicznej. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził allogeniczny przeszczep szpiku w 1984 r. a także przeszczep autologiczny w 1985 r.

NARODOWY DZIEŃ COVID-19 / NATIONAL COVID-19 DAY

Narodowy Dzień COVID-19 przypada na 11 marca każdego roku, ponieważ w tym dniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła światową pandemię. Celem jest poświęcenie chwili na zatrzymanie się, refleksję, przypomnienie i działanie społeczne, aby inspirować się nawzajem w nadziei na lepsze dni.

W dniu 29 lutego br. odbyła się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP uroczysta Gala Nauki, podczas której wręczono Nagrody Naukowe Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Nagrodami zostali wyróżnieni również nasi najbliżsi współpracownicy. Za najwyższy wskaźnik aktywności naukowej związany z liczbą publikacji nagrodę otrzymała prof. dr hab. n. med. Iwona Krela-Kaźmierczak z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych. Z kolei dr hab. n. med.

Na stronie Instytutu Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich – PIB ukazał się artykuł dotyczący kolejnej rocznicy odkrycia struktury DNA i czekających wyzwań związanych z postępem w wielu dziedzinach nauki. Zapraszamy do lektury.

https://www.iwnirz.pl/aktualnosci/rocznica-odkrycia-struktury-dna-nowe-wyzwania-dla-medycyny

PRACOWNIA INNOWACJI IWNIRZ -PIB / INNOVATION LABORATORY INFMP

Zapraszamy do obejrzenia filmu promocyjnego, który powstał w ramach projektu p.n. „Pracownia Innowacji IWNiRZ-PIB - popularyzacja osiągnięć naukowych oraz wspieranie innowacyjności". Odkryj innowacyjne podejścia biotechnologiczne i potencjał leczniczy komórek macierzystych. W filmie występują prof. dr hab. Ryszard Słomski, dr Mariola Dreger i dr Milena Szalata.

https://www.facebook.com/IWNiRZ/videos/24730072646638179

NOWE PUBLIKACJE NA NOWY ROK / NEW PUBLICATIONS FOR THE NEW YEAR

Serdeczne gratulacje dla wszystkich autorów nowych publikacji, które ukazały się na przełomie 2023 i 2024 r. 

Rychter AM, Skrzypczak-Zielińska M, Naskręt D, Michalak M, Zawada A, Walczak M, Słomski R, Dobrowolska A, Krela-Kaźmierczak I. Are variants of the RBP4 gene associated with serum retinol-binding protein 4 concentrations and carotid intima-media thickness values in women with obesity? Gene. 2024 Jan 30;893:147909.

W dniu 23 listopada 2023 r. w Sali Lubrańskiego Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się XXXVI Gala podsumowująca tegoroczną edycję Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług „Najlepsze w Polsce"- "The Best in Poland". Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr Marian Król wręczył wyróżnienia przyznawane przez Towarzystwo osobom fizycznym. Wśród osób wyróżnionych znalazł się prof. dr hab.

Pages