19. SEJMIK ZIELARSKI/ 19TH HERBAL SYMPOSIUM. 14-15.06.2024

W tym roku Sejmik odbył się w Centrum Hotelowo-Konferencyjne „Delicjusz” koło Poznania i zgromadził zielarzy zajmujących się uprawą i przetwórstwem ziół. Odbyło się 29 wykładów oraz sesja posterowa. Organizatorami konferencji byli Polski Komitet Zielarski, Sekcja Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy. W pierwszym dniu obrad wykłady odbywały się w języku angielskim z jednoczesnym tłumaczeniem i transmisja na YouTube.

DZIEŃ DIAGNOSTY LABORATORYJNEGO / LABORATORY DIAGNOSTICIAN'S DAY. 27.05

Serdeczne gratulacje dla diagnostów laboratoryjnych z okazji Ogólnopolskiego Dnia Diagnosty Laboratoryjnego! Jest to zawód wymagający dużej wiedzy i odpowiedzialności. Wybór daty powiązany jest z poznaniem przez J. Heinricha Matthaei i Marshalla Warrena Nirenberga w 1961 r.  tajemnicy  kodu genetycznego.

Serdecznie gratulujemy wszystkim diagnostom laboratoryjnym i osobom związanym z wykonywaniem badań diagnostycznych!

 

W dniu 24 maja odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Biotechnologii PAN w Pałacu Kultury i Nauki, podczas którego wręczano nominacje. Wśród członków znaleźli się przedstawiciele biotechnologii z całego kraju. Należy cieszyć się z szerokiej reprezentacji środowiska poznańskiego.  

Z przyjemnością spotkaliśmy się z osobami, z którymi realizowaliśmy różne projekty biotechnologiczne.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DNA, 25 KWIETNIA/ INTERNATIONAL DNA DAY, APRIL 25

W dniu 25 kwietnia 2003 r., rok po doniosłej pięćdziesiątej rocznicy poznania struktury DNA, ustanowiono w USA Narodowy Dzień DNA. Miało to być jednorazowe wydarzenie dla uczczenia i jednocześnie celebrowania pomyślnego zakończenia projektu sekwencjonowania genomu człowieka (Human Genome Project, HGP).

Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce jest stowarzyszeniem zrzeszającym specjalistów wszystkich dziedzin medycyny laboratoryjnej. Członkowie Kolegium dbają o rozwój medycyny laboratoryjnej, wdrażanie nowych technik i technologii do rutynowej diagnostyki medycznej, a także o kształcenie diagnostów laboratoryjnych. W szkoleniu uczestniczyli: prof. dr hab. Ryszard Słomski z Instytutu Genetyki Człowieka PAN oraz Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich-PIB, dr hab.

Podczas XVI Naukowo-Szkoleniowego Zjazdu Stowarzyszenia Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce, który odbywa się w Warszawie w dniach 18-20 kwietnia br. zaszczyt wygłoszenia Wykładu inauguracyjnego przypadł prof. dr hab. Wiesławowi W. Jędrzejczakowi. Prof. Jędrzejczak jest znanym specjalistą chorób wewnętrznych, hematologii, onkologii i transplantologii klinicznej. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził allogeniczny przeszczep szpiku w 1984 r. a także przeszczep autologiczny w 1985 r.

NARODOWY DZIEŃ COVID-19 / NATIONAL COVID-19 DAY

Narodowy Dzień COVID-19 przypada na 11 marca każdego roku, ponieważ w tym dniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła światową pandemię. Celem jest poświęcenie chwili na zatrzymanie się, refleksję, przypomnienie i działanie społeczne, aby inspirować się nawzajem w nadziei na lepsze dni.

W dniu 29 lutego br. odbyła się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP uroczysta Gala Nauki, podczas której wręczono Nagrody Naukowe Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Nagrodami zostali wyróżnieni również nasi najbliżsi współpracownicy. Za najwyższy wskaźnik aktywności naukowej związany z liczbą publikacji nagrodę otrzymała prof. dr hab. n. med. Iwona Krela-Kaźmierczak z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych. Z kolei dr hab. n. med.

Na stronie Instytutu Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich – PIB ukazał się artykuł dotyczący kolejnej rocznicy odkrycia struktury DNA i czekających wyzwań związanych z postępem w wielu dziedzinach nauki. Zapraszamy do lektury.

https://www.iwnirz.pl/aktualnosci/rocznica-odkrycia-struktury-dna-nowe-wyzwania-dla-medycyny

Pages